Святе Письмо з розважанням на 10 вересня / УГКЦ
10.09.2021
170

Греко-католицький календар
Преп. Мойсея Мурина.
Св. Августина, єп. Іппонського.
Св. муч. Гебре Михаїла, пресвітера етіопського.
Собор преподобних отців Печерських, що спочивають у дальніх печерах.
Послання святого апостола Павла до Коринтян 7,10-16.
10. Браття, смуток, що по-Божому, приносить покаяння на спасіння, — ним не слід журитися, а смуток світу спричиняє смерть.
11. Саме це засмучення по-Божому, — дивіться, яку старанність у вас викликало, яке виправдання, яке обурення, який страх, яке бажання, яку ревність, яку відплату! В усьому ви показали себе чистими у справі.
12. А коли я і написав вам, то не через того, хто скривдив, і не задля скривдженого, а щоб ваша турбота про нас виявилася для вас перед Богом.
13. Тому ми втішилися. При нашій радості ми ще значно більше втішилися радістю Тита, що ви всі заспокоїли його дух.
14. Тож коли я перед ним чимось похвалився вами, то не був засоромлений, але оскільки все, про що ми говорили, є правдою, то й те, чим ми хвалилися перед Титом, виявилося правдою.
15. А його серце дуже прихильне до вас, коли згадує про послух усіх вас, як ви зі страхом і трепетом прийняли його.
16. Радію, що в усьому можу покластися на вас.
Євангеліє від Марка 2,18-22.
18. Учні Йоанові та фарисеї постили. Тож вони приходять і кажуть Йому: Чому учні Йоана та учні фарисеїв постять, а Твої учні не постять?
19. Ісус сказав їм: Хіба можуть весільні гості постити, коли з ними молодий? Доки мають із собою молодого, не можуть постити.
20. А прийдуть дні, коли заберуть від них молодого, тоді, в ті дні, й будуть постити.
21. Ніхто не пришиває латки з невибіленого полотна до старого одягу, інакше нове відірветься від старого, і діра стане ще гірша.
22. І ніхто не вливає молодого вина в старі бурдюки, бо інакше вино порве бурдюки — і тоді й вино пропаде, і бурдюки, але молоде вино вливають у нові бурдюки!
___________________________________________
У цьому уривку Ісус дискутує з фарисеями на тему, чому Його учні не постять тоді, коли інші це роблять. Хоча єдиним офіційним днем посту в році згідно з вимогами Закону (Лев 16:29−30) був день Покути, піст усе ж був частим явищем у юдаїзмі І-го ст.
Не заперечуючи потреби посту (пор. Ді 13:2), Ісус використовує декілька яскравих прикладів, щоби пояснити, чому апостолам не потрібно постити, поки Він фізично присутній серед них. Старий Завіт був очікуванням приходу Месії, Який прийшов в Ісусі Христі, то ж усім слід радіти. Ісус представляє Себе як Жениха (пор. Лк 12:35−36; Мт 25:1−13; Йо 3:29), сповнюючи те, що говорили пророки про стосунки Бога зі Своїм народом (Ос 2:18−22; Іс 54:5−10).
Відтак апостоли є гостями, запрошеними на весілля, щоб розділи із Женихом радість Небесного Царства (пор. Мт 22:1−14). У в. 20 Ісус каже, що Жениха заберуть від них – це перше провіщення про Його Страсті та Смерть (пор. Мк 8:31; Йо 2:19; 3:14).