Духовні роздуми над Божим Словом
26.03.2025
3

Духовні роздуми над Божим Словом
Духовні роздуми над Божим Словом з Братом Василем Калитою.
ГРІХИ ПРОТИ СЛОВА
«Не те, що до уст входить, осквернює людину, а те, що з уст виходить, те осквернює людину» (Мт. 15, 11), – каже Христос. Цей уривок з Книги Приповідок показує, скількома способами людина може осквернювати свої уста, а через них й усю себе. Великий піст – нагода для переосмислення і переміни свого життя, а також того, що виходить з наших уст. Приступаючи до Сповіді, ми користуємось пам‘ятками, призначеними для іспиту сумління, з орієнтовним списком гріхів, які людина може вчинити думкою, словом чи ділом. Тут сама Біблія перелічує гріхи проти Божого дару слова. Пізнавши їх, вставаймо на стежку покаяння та звільнення від них, щоб наш язик не мечем прошивав, а гоїв, не гіркоту поширював, а радість і мир.
НАДІЯ УСІХ ВІКІВ
Біблія має кілька рівнів прочитання. Один із них – есхатологічний, який вказує на звершення людської історії вкінці віків у Небесному Царстві. У цьому уривку бачимо кілька образів, які вказують на цю обіцяну нам Богом дійсність. Бачимо контраст між участю «убогих» – тут тих, котрі тримаються Бога, а при Богові, – та їхніх гонителів. Щоб унаочнити це своїм сучасникам, пророк Ісая використовує образи тодішньої політичної ситуації : вибраний народ, за який заступається Господь, і ті, котрі поневолювали його – Ассирія та Філістія. Читаючи пророцтво буквально, ізраїльтяни сповнювалися надією, що Господь незабаром визволить їх від агресорів. Читаючи його есхатологічно, ми сповнюємося надією, що Христос остаточно визволить нас від смерти, бід, страждань і дозволить приступити «до гори Сіону й міста Бога живого, до небесного Єрусалиму» ( Євр. 12, 22).
Духовні роздуми над Божим Словом
ПЕРЕД ХРЕСТОМ З ВДЯЧНІСТЮ І ЗА ПІДТРИМКОЮ
Минула половина Великого посту. Що ми бачимо, оглядаючись назад? Спокуси, які нас здолали? Постанови на піст, яких нам не вдалося виконати? Немочі й пристрасті, які з новою силою про себе нагадали? Ця неділя, Хрестопоклонна, вказує на Хрест Господній, пригадуючи, що без боротьби, падінь, випробувань – ніяк. Але, хай що трапиться, остаточна перемога – за Ним. Після періоду Великого посту настане Страсний тиждень, який знову увінчається Хрестом, проте за ним одразу повіє духом Воскресіння. Можливо, не так все зле, і нам вдалося на цю мить осягнути певного духовного поступу? Постанов дотрималися? Засмакували красу постових богослужінь? Знову вдивляймося в Хрест і пригадуймо, що його силою ми охоронені, дякуймо Розіп‘ятому на ньому і просімо, щоб в подальшій духовній мандрівці не залишав нас.
Євангеліє на щодень 2025 з братом Василем Калитою
Читайте також Слова Бога – пісня душі для людини, яка Його шукає