Святе Письмо з розважанням на 3 вересня / УГКЦ
03.09.2021
131
Греко-католицький календар
Св. апостола Тадея
Св. мучц. Васси
Послання святого апостола Павла до Коринтян 2 4,13-18.
13. Браття, маючи ж той самий дух віри, згідно з Писанням: Увірував я, тому й заговорив, — ми віримо, тому й говоримо.
14. Оскільки знаємо, що Той, хто воскресив Господа Ісуса, і нас воскресить з Ісусом та поставить разом з вами.
15. Адже все — для вас, щоби благодать, примножена багатьма, щедро принесла подяку для Божої слави.
16. Тому ми не втрачаємо відваги. Хоч наша зовнішня людина зітліває, проте наша внутрішня людина оновлюється день у день.
17. Адже наше тимчасове легке терпіння готує нам понад міру вічну славу,
18. оскільки ми не дивимося на видиме, а на те, що невидиме, бо видиме — тимчасове, а невидиме — вічне.
Євангеліє від Матея 24,27-33, 42-51.
27. Сказав Господь своїм учням: як блискавка виходить зі сходу і з’являється аж на заході, таким буде й прихід Сина Людського;
28. бо де буде труп, там зберуться орли.
29. Відразу по тих днях горя сонце померкне, і місяць не дасть свого світла, і зорі падатимуть з неба, і небесні сили захитаються.
30. І тоді з’явиться знамення Сина Людського на небі, й заголосять усі племена землі, й побачать Сина Людського, який іде на хмарах небесних з великою силою і славою;
31. і з гучною сурмою Він пошле своїх ангелів, і зберуть Його вибраних з чотирьох вітрів, з одного кінця неба до другого.
32. Від смоківниці навчіться притчі: коли вже її бруньки стають м’якими і випускають листя, знаєте, що близько літо;
33. так і ви, коли все це побачите, знайте, що близько, вже при дверях.
42. Отже, пильнуйте, бо не знаєте, якого дня прийде ваш Господь.
43. Знайте ж це, що коли б господар знав, у яку сторожу приходить злодій, він пильнував би і не дав би підкопати свого дому.
44. Тому й ви будьте готові, бо Син Людський приходить тієї години, про яку й не думаєте.
45. Хто ж є вірним і мудрим рабом, якого поставить пан над своєю челяддю, щоби вчасно давати їм їжу?
46. Блаженний той раб, якого пан, коли прийде, знайде, що він так робить.
47. Запевняю вас, що він поставить його над усім своїм маєтком.
48. А коли той злий раб скаже у своєму серці: “Мій пан запізнюється!” —
49. і почне бити своїх товаришів, а їсти й пити з п’яницями,
50. то прийде пан того раба в день, у який не сподівається, і в годину, якої не знає;
51. розітне його навпіл і визначить його долю з лицемірами; там буде плач і скрегіт зубів.
_________________________________________________________________
«Тоді на небі з’явиться знак Сина Чоловічого, і тоді заридають усі племена землі й побачать Чоловічого Сина, що надходитиме на небесних хмарах з потугою та славою великою». Природно виникає запитання, як відбуватиметься царська поява Ісуса? Для опису Свого повернення Ісус використав апокаліптичну мову – мову образів і символів, яку можна розуміти на декількох рівнях водночас (тобто це послання і до сучасників Ісуса, і до нас сьогодні). Отже, ми знаємо, що цими словами Ісус звертався насамперед до Своїх сучасників так само, як це пізніше робив євангелист Матей, який, передаючи слова Ісуса, бачив у них сповнення рядків із книги пророка Даниїла (7:13). Важливо, однак, розуміти, що Даниїл мав на увазі не повернення Месії на землю після тимчасового перебування на небесах, а Його «вознесіння» до Бога на знак оправдання та свідчення, що Його Страждання і Смерть не були марними. На те, що Ісус оправданий Богом та є саме Тим, про Кого говорили пророки, вказують декілька дуже важливих подій.
Перша – Воскресіння та Вознесіння Ісуса на небо, що спростовує вердикт єврейського суду та римських екзекуторів. Саме ці події підтверджують, що Бог насправді вибрав Ісуса – Сина Чоловічого − як Свого представника й істинного Царя Ізраїлю, Який тепер замінив Собою Храм і його служителів.
Друга важлива подія – зруйнування Храму. Ісус пророкував про цю подію, тому що Храм уособлював усе недобре, що коїлося тоді в Ізраїлі. Ісус провістив їм це наперед (Мт 24:25), і знищення Храму підтвердило Його правоту та водночас вказало на неправоту лжепророків, які зводили Ізраїль (Мт 24:21−25). Вознесіння Ісуса над Храмом та світом і Його прослава будуть записані великими літерами на сторінках історії, або, як сказано в Євангелії, «тоді на небі з’явиться знак Сина Чоловічого» (Мт 24:30).
Третя знакова подія полягає в тому, що новина про перемогу Ісуса через Воскресіння швидко поширюватиметься світом. Люди бачитимуть дивовижних вістунів («ангелів»), які звіщатимуть, що недавно розп’ятий єврейський Пророк Воскрес, – так Бог оправдав Його, і Він є Месією і Господом світу. Отож, глибинний сенс усього, що відбуватиметься, полягає в тому, що єдиний істинний Бог об’явить усьому творінню, що Ісус – помазаний Ним Месія і Господь усього світу. Ісус обіцяє Своїм апостолам, що всі ці грандіозні події сповняться ще за їхнього життя, і вони зможуть побачити ознаки їхнього наближення так само ясно, як поява листя на деревах вказує на наближення літа. Та ми не повинні не забувати, що остаточного завершення усіх цих подій, як і повернення Христа у славі на землю, ми ще очікуємо…